Mnohé zahrady bývají lemovány rybízovými keři. Oblíbeným červeným a chuťově výraznějším černým. A právě jeho listy jsou často po sklizni plodů opomíjeny. A přitom právě v nich už naše babičky našly léčivou sílu při nachlazeních, zánětech v těle či pomoc ke zlepšení trávení. A stačí tak málo. Listy černého rybízu otrhat, nasušit na vzdušném místě a uchovat na zimu. Kdy z něho lze uvařit čaj, nebo ho přidat do směsi z dalšími bylinkami. Nejenže dobře chutná, ale přináší plno zdravotních benefitů. Naprosto srovnatelných se šťávou či marmeládou z jeho dozrálých plodů. Maliníky a ostružiníky bývají rovněž oblíbenou zahradním rostlinou.

Zdravé poklady v zahradě

Jejich plody milují především děti. A hospodyňky z nich rády zhotovují různé dezerty či zmrzliny. Málokdo ale ví, jak zdraví prospěšné jsou jejich listy. Čaje, které si po jejich usušení potěší především nastávající maminky. Kterým jeho pravidelná konzumace snižuje bolesti a po porodu urychluje uzdravení. Pozor si při jejich sběru je potřeba dát na listy ostružiníku. Zatímco malina má listy hladké, s bílou spodní stranou, ostružina je vyzbrojena malými trny. Proto je vhodné si nasadit zahradnické rukavice.

Zdraví v zahradě

Na konci května se v zahradách rozkvetou černé bezy. Keře, které jsou obsypány drobnými bílými lístky. Pro jejich silnou vůni je opravdu nelze pominout. A pro lidské zdraví má jak nasušený květ, tak listí, nesmírně pozitivní přínos. Díky svému složení působí při všech problémech krevního oběhu, při léčbě křečových žil, dýchacího ústrojí. Pod označením vitamín P, který obsahují, je ukrytá skupina látek, které účinně působí proti škodlivinám v těle. Nejčastěji se tento zázrak přírody používá ve formě čaje, sirupu, nálevu. Použít je možný při nachlazení k inhalaci. A rovněž jako kloktadlo při bolesti v krku. Dokonce i ve formě obkladu při problémech na dolních končetinách. Z květů jsou oblíbené kosmatice. Oprané květenství se obalí v mouce, rozšlehaném vajíčku, strouhance a usmaží se na oleji. Zkušenější majitelé zahrad se z něho naučili vymacerovat i nosní kapky, šampon a dokonce i pleťovou masku.