Chování dětí můžete jako rodiče do značné míry ovlivnit, ale i změnit k lepšímu.
Všichni rodiče se snaží o to, aby jejich děti byly ukázkové a chovaly se ve společnosti ostatních (ale i před nimi) tak, jak se patří. Ne vždy však k tomuto cíli dospějeme a mnohdy se stává, že se za vystupování vlastních dětí a jejich vyjadřování emocí – stydíme.
fotbalová přípravka

Každé dítě potřebuje autoritu

Respekt vůči vám, si můžou vaše děti vybudovat už od malička. Chce to však stát si za vašim rozhodnutím i v případě, že máte chuť polevit. Jedině tak vaše děti pochopí a naučí se, že vaše slovo platí za všech podmínek a je potřeba, aby vás respektovaly.
Bývá však zvykem, že děti své rodiče neberou jako ten největší vzor a mnohdy si z jejich zákazů a výhrůžek – nic nedělají. Je tedy na místě poskytnout jim i jinou autoritu, která na nich bude mít zásadní vliv a změní jejich „nezvladatelné chování“ na lepší úroveň. Může se jednat o učitelé ve školce nebo ve škole (popřípadě v kroužku), ovšem řád a pravidla získají i díky rodinným příslušníkům. Starší členové rodiny mají příznivý a prospěšný vliv na malé děti, které požadavky rodičů ignorují.
Babička, dědeček, tetička nebo strýc, můžou být tedy pro vaše děti dostatečně příkladným vzorem, který jejich návaly emocí a manýry jednou provždy zmírní.
pusinka na tvář

Neméně zásadní je i to, s kým se vaše děti stýkají

Společnost, ve které se pohybují vaše děti, jich může do výrazné míry ovlivnit k tomu, jak se budou chovat a rovněž i to, jestli se za své ratolesti budete muset stydět. Pohybujte se tedy v kruzích přátel, které vašim dětem můžou být příkladem a nenaučí jich kdejaké lumpárny. Každý správný rodič si musí být vědomý toho, jak podstatný je výběr kamarádů pro jeho dítě, které může být i díky nim – podstatně hodnější a vzorné v každé situaci, která to vyžaduje.
Najděte tedy vašim dětem vrstevníky, o kterých jste přesvědčeni, že jsou dobrou partou a neodnesou si od nich různé nešvary, díky kterým se budete muset za své potomky stydět všude, kam vkročíte.