Důvodů, proč si zažádat o půjčku může být spousta. Potřebujete si pořídit něco, na co momentálně nemáte požadovaný obnos, ale koupi nemůžete déle odkládat. Postihla vás nepříjemná finanční situace, kterou musíte rychle vyřešit, abyste nepřišli o svůj životní komfort. Nebo zkrátka jen hodláte investovat do své budoucnosti, a rozjet podnik. Ať už je váš důvod jakýkoliv, jistě zvažujete, jaký typ půjčky zvolit, a kde o ni zažádat.

sloupky z mincí

Úvěr, leasing, nebo snad hypotéka?

Pokud jste se rozhodli pořídit si něco dražšího, ale nezbytného pro soukromé účely, nejspíš uvažujete nad tím, jaký typ půjčky zvolit. Jak všichni víme, nejvýhodnější bývá obvykle hypotéka, a to z důvodu nejnižších úroků. Klasická hypotéka se však poskytuje v případě soukromého využití pouze na nemovitosti, a získat ji není tak snadné. V takovém případě však můžete zažádat o americkou hypotéku, která je bezúčelová. Jedná se o druh úvěru, který lze použít na cokoliv, ačkoliv podmínky a úroky jsou obvykle velmi podobné, jako u klasické hypotéky. Můžete si o ni zažádat ve své bance, nebo si prozkoumat nabídky jiných bank, a rozhodnout se, která je pro vás nejlepší. I tak vás však nejspíš čeká dlouhé čekání, náročné obíhání úřadů, a dokládání možností i nemožností. Nemluvě o tom, že pokud máte záznam v registru, nebo nemůžete dostatečně prokázat veškeré své příjmy, jste nahraní. Zažádat si však lze i u nebankovní společnosti, jejíž podmínky nebudou tak náročné, a peníze pak dostanete mnohem rychleji. Nemusíte mít strach, protože v dnešní době už se najde velké množství nebankovních společností, jejichž službám lez důvěřovat, a které vám nabídnou úrok velmi podobný tomu bankovnímu. Například společnost Hypotéky bez registru nabízí úvěry se splatností až 30 let, a s garancí nízkých splátek. Nezávazně se můžete informovat pomocí vyplnění krátkého dotazníku.

kreditka a bankovka

Jak vypadá splácení?

Ať už si berete půjčku u bankovní, či nebankovní společnosti, nezapomeňte se informovat o tom, jakým způsobem budete splácet. Nejčastěji se setkáte s anuitním způsobem splácení, kdy se vaše měsíční splátka nemění, ale zůstává stále stejná. Méně častým, avšak výhodnějším způsobem je pak lineární splácení, kdy platíte měsíčně stejnou sumu v podobě splátky, ale úrok se mění, a jeho výše se vypočítává z toho, kolik vám ještě zbývá splatit, tudíž se vaše celková splátka měsíčně snižuje. Pro výběr způsobu splácení se poraďte s poradcem, který vám vysvětlí, jaký druh splácení je vhodný právě pro vás.