Rozhodujete se jaké si pořídit bydlení? Nebo už bydlíte v bytě a stále vás láká ta vidina domečku se zahrádkou? Když se chcete v dnešní době pořídit bydlení nebo se přestěhovat z bytu do domu, o všem rozhodují finance. Pro a proti či výhody a rizika si každý musí zvážit sám podle aktuální vlastní situace.
Malý domek za městem nebo větší byt ve městě pořídíte většinou za stejné peníze. Je nutné rozhodnou se, co je pro nás vhodnější. Pokud již bydlíme v bytě a táhne nás to domu se zahradou, je nutné brát v potaz, že vše se radikálně změní.
chalupa u lesa
Dům se zahradou
Hlavní prioritou a předností žití v domku se zahrádkou je soukromí. To ocení jistě každý člověk. Nemáte sice sousedy přímo za zdí, ale jsou za plotem.
Dále nemusíte řešit hluk. Ať už ten váš nebo sousedů. Můžete si pouštět hudbu nahlas, vysávat i prát prádlo v noci a nemusíte řešit omezující časování nočního klidu. A oproti tomu nemusíte řešit a slyšet sousedy, když chcete mít klid. O všem kolem bydlení si rozhodujete sami a nepotřebujete souhlas či povolení ostatních osob.
Avšak mnohé závisí od umístění rodinného domu. Pokud je postaven samostatně, například na konci vesnice, poblíž přírody, tak je soukromí stoprocentně zaručeno. Pokud je domek umístěn v husté zástavbě a vy si dohlédnete do oken anebo jsou domy přímo spojené jednou obvodovou zdí, tak si dejte ruku na srdce, protože zas tak velký rozdíl, oproti bydlení v bytě, to nebude.
Navíc jako největší výhodou a zároveň bonusem je, že k domu většinou náleží i zahrada, což ve dnech s hezkým počasím náležitě oceníte a je to jednoduše k nezaplacení. Můžete se koupat ve vlastním bazénu, grilovat pod pergolou, nechat proběhnout psa či ponechat si děti volně hrát. Zároveň jste venku na čerstvém vzduchu a máte větší kontakt s přírodou.
 obytný interiér
Byt ve městě
Být vlastníkem bytu je nepochybně zcela pohodlnější než mít rodinný dům se zahradou. Nemusíte řešit žádné stavební povolení, ale o všechno se postará správce, družstvo nebo společenství vlastníku domu. Péče a s ním spojený především úklid a údržba zabere mnohem méně času než u domu. Některé služby, opravy, práce i výrobky vyjdou daleko levněji vzhledem k rozpočítávání mezi obyvatele.