Heřmanův Městec se nachází v okrese Chrudim v pardubickém kraji na úbočí Železných hor. Jeho historie sahá do třináctého století, kdy ho založil v rámci kolonizace šlechtic Heřman z Lichtenburku, ale na město bylo povýšeno až koncem sedmdesátých let šestnáctého století císařem Rudolfem II. Jedná se o malé městečko, které čítá 4 500 obyvatel. K městu náleží také obce Chotěnice, Radlín, Konopáč, Nový Dvůr a Doubrava.
I když se jedná jen o docela malé městečko, najdeme zde celou řadu pamětihodností, a proto se jedná o místo, které rozhodně stojí za to navštívit. Jedná se především o barokní zámek, který je chráněný jako kulturní památka České republiky. Najdeme zde také zbytky tvrze Mrtice, na které zůstaly zbytky původního zdiva ze čtrnáctého století.
Pak se jedná o sakrální křesťanské památky jako například kostely Svatého Bartoloměje a Zvěstování panny Marie a Boží muka.
 židovský hřbitov

Židovské památky v Heřmanově městci

Na své si ovšem přijdou především milovníci židovských památek. V Heřmanově Městci se totiž v minulosti nacházela významná židovská komunita.
Dnes zůstala po židovském osídlení jen vzpomínka v podobě židovských památek. Konkrétně se jedná o hřbitov, synagogu a židovskou školu.
·         Židovský hřbitov– jedná se o nejstarší židovský hřbitov v širokém okolí. Nejvíce pohřbů zažívá v patnáctém století, kdy je židovská obec téměř zdecimovaná epidemiemi. Poslední pohřeb se konal v roce 1940.
·         Synagoga– bývalý svatostánek už dávno neslouží svému původnímu účelu. Nicméně v přeneseném slova smyslu ano, místo slouží v povznášení ducha jako místo, kde se uskutečňují různé kulturní akce.
·         Bývalá židovská škola– židovská škola po rekonstrukci slouží jako galerie.
okna s mozaikou
Pokud patříte mezi milovníky židovských památek, určitě byste měli navštívit v dohledné době také Heřmanův Městec, určitě nebudete litovat