Dnešní děti jsou zvídavé a moderní technologie mají rády. Nezřídka můžete potkat již děti v kočárku, jak drží mobilní telefon v ruce. Napadlo vás ale někdy, od kdy je to pro dítě vhodné?
dítě s matkou a notebookem
Mnoho rodičů v tomto ohledu má jasno. Pokud dají dítěti mobilní telefon do ruky, mají od něj klid. Dítě si vydrží hrát hodiny samo. Oproti tomu je tu druhá skupina rodičů, kteří naopak odmítají veškeré moderní technologie.
Ovšem odborníci v tom mají naprosto jasno. Dětem do osmnácti měsíců, by žádné moderní technologie neměli přijít do rukou. K úhoně by údajně mohl přijít dětský mozek, který je v tomto věku velice citlivý. Další věkovou skupinou jsou děti od osmnácti do dvaceti čtyř měsíců.
dítě u televize
Zde je již povoleno zřídka kdy dítě těmto technologiím vystavit. Samozřejmě dětský mozek je stále jako houba, tudíž je velice důležité umožnit mu přístup pouze ke kvalitnímu obsahu a samozřejmě pod dozorem rodičů. Následující věková kategorie je od dvou do pěti let dítěte, kde by dětem mohla být povolena už hodina denně. Ovšem i nadále je velice nutné sledovat, jaké informace vaše dítě z těchto technologií přijímá. U dětí nad pět let již není stanovena žádná hranice. Nicméně je nadále důležité dítě monitorovat.
Již od raného věku je důležité, aby váš potomek nebyl zvyklý usínat u televize či jiných technologií. I přes to, že je to účinný uspávací prostředek, je velice nezdravý a mohl by mít špatný vliv na pozdější rozvoj dítěte. Při nastavování hranic dítěti musíme být důslední, nicméně je nutné mít stále na paměti, že čím dítě bude starší, tím bude mít více možností udělený zákaz obejít.
Od té doby, co váš potomek začne používat moderní technologie sám, je zapotřebí s ním mluvit i o možných rizicích, která ho na internetu mohou potkat. Je důležité mnohokrát zdůraznit, že internet není realita a že co je jednou uveřejněno, mnohokrát nejde smazat. Hlavně v pozdějším věku je nutné mluvit zejména o tématech kyberšikana, sexting a podobně.