Takto si se zapínáním poradil Elias Howen v roce 1851. Tento vynálezce si také nechal patentovat první šicí stroj.

Na moderní zip, jak ho známe v dnešní podobě si lidstvo muselo ještě chvíli počkat. Pokusů na vytvoření různých druhů zapínání bylo hodně, ale řešení bylo většinou hodně složité a nespolehlivé. Teprve v roce 1913 Sundlöck vytvořil technicky velice zajímavý a vyrobitelný způsob zavírání kapes, které byly umístěny na opascích mužů a sloužily k uchování kvalitního šňupacího tabáku.

zi

Během 1. světové války se o zip začala intenzivně zajímat armáda, vylepšila fungování a použila zip k jednoduchému a rychlému uzavírání kapes u vojenské uniformy. Potom následovalo dvacetileté období, kdy se různé firmy snažily zip upravit, zdokonalit, zvýraznit a někde využít. V roce 1923 se to povedlo jedné obuvnické firmě a začala vyrábět gumové galoše se zipem. Boty dostaly název Zipper Boot a během deseti let se jich firmě podařilo vyrobit a prodat přes 60 milionů.

Teprve v průběhu třicátých let se o zipy začali zajímat módní návrháři poněkud více a potom někoho napadlo vzít zip a zacílit reklamu na dětské oblečení. Cílem bylo nalákat lidi na nákup dětského oblečení se zipem, protože takové oblečení bude mnohem jednodušší dítěti obléct a navíc, dítě si bude schopné oblečení se zipem správně obléct i samo (na rozdíl od problémů se zavazováním tkaniček nebo zapínáním knoflíků).

zip1

Mezi průkopníky patřili i francouzští návrháři, kteří začali zip používat v pánské módě. V roce 1934 se do silně rizikového podnikání pustila japonská firma TADAO YOSHIDOU a začala zipy vyrábět a nabízet ve velkém. A ono to vyšlo. Společnost patří dodnes k největším výrobcům zipů na světě.

Po druhé světové válce se výrobou zipů začalo zaobírat více společností, a ještě je zdokonalily. K inovaci dochází prakticky i dnes. I když to zní neuvěřitelně, hledá se například řešení k využití zipů v chirurgii, kde by zip mohl sloužit k dočasnému zavírání části lidského těla po zákrocích, a to v případech, že budou následovat další zákroky. Takový zip musí splňovat spoustu kritérií, a proto bude asi ještě chvíli trvat, než vydá chirurg na sále pokyn: Rozepnout!