Není pochyb o tom, že do zaměstnání chodíme především proto, abychom si vydělali peníze. Koneckonců, ač mnoho lidí říká, že nejsou důležité, rozhodně se bez nich v současnosti neobejdeme. Právě za ně si totiž kupujeme vše, co k životu potřebujeme, ať už je to jídlo, oblečení či střecha nad hlavou.

Je tedy jen pochopitelné, že chceme být za svou práci adekvátně oceněni, či alespoň tak, abychom mohli relativně pohodlně žít. Jednou z hlavních věcí, o které se při hledání zaměstnání zajímáme, je tedy výše mzdy.

penize1

Ta bývá naštěstí uvedena prakticky na všech pracovních inzerátech. Problém je, že je zde uvedena pouze hrubá mzda, tedy ta, od které ještě nebylo odečteno sociální a zdravotní pojištění, daně, či další položky. Ovšem to nám mnoho neřekne. Nás zajímá, kolik peněz nám skutečně přijde na účet.

Naštěstí existují metody, jak to zjistit. Například si ji můžeme přepočítat sami. To však znamená, že musíme vědět, jak na to, které položky odečíst a v jakém pořadí. Dále bychom měli znát jejich aktuální koeficienty, neboť ty se často mění, především kvůli stupňující se inflaci.

Pokud tedy nemáme dostatečné znalosti, či zkrátka nejsme zběhlí v matematice, může nám pomoci internetová kalkulačka čisté mzdy. Její použití je jednoduché – zadáme tam potřebné údaje, a program sám nám již spočítá, kolik peněz skutečně dostaneme.

penize11

Otázkou samozřejmě je, zda jsou tyto kalkulačky dostatečně přesné. Koneckonců, mnozí z nás na ně spoléhají při plánování výdajů na další měsíc. Jaká je tedy spolehlivost jejich výpočtů? Můžeme jim skutečně věřit?

V první řadě je potřeba říci, že to závisí na tom, jak přesně zadáte vaše údaje. Čím lépe je vyplníte, tím přesnější bude výsledek. Avšak je potřeba počítat s tím, že nikdy nebude stoprocentní. Ovšem v naprosté většině případů by měl být dostatečný pro to, abyste si udělali přibližnou představu, jaká výplata vás čeká. A to je koneckonců to, na čem záleží nejvíce.