Když se řekne plevel, někdo si pod tím představí trávu, jiný bodlák či pampelišku. Pravdou ale je, že za plevel můžeme označit vše, co roste tam, kde nemá. Mohou to být i vysemeněné květiny, které se rozrostly po celé zahradě, i když je chcete mít jen na jednom místě. Nejčastěji se však setkáme s bodláky či pampeliškami a všemožnými travinami.Pletí plevelu.jpg
Jak se jich zbavit? Existuje chemický přípravek, který jen nanesete na list, a rostlina do pár dnů zahyne. Tento přípravek je ovšem značně toxický a při častém či plošném použití zamoří i půdu. Může se také stát, že se dostane i na rostlinu či plodinu, kterou chcete zachovat. A ta tak pomalu ale jistě zahyne také.
Co tedy dělat, když chcete použít šetrnější řešení? Jednou variantou je použití mulče, přes který se plevel nedostane. Jde to zejména u keřů či stromů, případně mezi růžemi a květinami. Opět se jedná o řešení, které nelze použít všude.
Další z možností je použití černých folií, určených právě pro sázení zeleniny. Ty mají v sobě křížem rozřízlé otvory, do kterých se sazenice vsadí. Tyto folie jsou velmi oblíbené, plevel jimi skutečně neproroste. Jednu hlavní nevýhodu ale mají. Jedná se o umělou věc, která během roku do země vypouští své částečky. Zem se tak při dlouhodobém používání fólie znehodnotí natolik, že není použitelná pro pěstování čehokoliv.Plevel.jpg
Jednou z posledních variant je naprosto biologické řešení. Jen trochu náročné na čas. Existují různé pomůcky na vypichování plevelu, které pomáhají v odstranění hluboko zakořeněných rostlin, zejména pampelišek a bodláků. Toto řešení se nazývá: Poklekni a plej ručně. Strávíte tím mnoho času, ale o to větší radost budete mít z výsledku, jelikož jste se o něj zasloužili vlastnoručně.
Když pletí a údržbu zahrady nezanedbáte, budete ji provádět průběžně, nebudete trávit celé hodiny u jednoho záhonku. Jen občas vytrhnete či jinak odstraníte pár kousků plevelu.