Trávník je bezpochyby dominantou každé okrasné, ale i užitkové zahrady. Bohužel ale někdy nevypadá úplně podle našich představ, je prořídlý, vybledlý a se spoustou plevele. Abychom tomu zabránili, je potřeba ho pravidelně udržovat. Co všechno lze pro trávník udělat vám poradíme v následujících 5 bodech. Výsledek bude určitě stát za to.
· Pravidelně sečte
· Přihnojujte
· Zavlažujte
· Prořezávejte
· Provzdušujte
1. Sekat bychom měli tak, abychom vždy zkrátili přibližně jen jednu třetinu původní výšky trávníku. Takže raději častěji a méně než jen občas a hodně. Pokud chcete dosáhnout okrasného trávníku, není moc vhodné mulčování, stébla trav se rozkládají poměrně dlouho. Tudíž nové a nové vrstvy se časem začnou hromadit a budou znepřístupňovat vodu i vzduch ke kořínkům.
Sekáním trávy naše péče o trávní porost začíná, ale často i končí. Ale pro pěkný a zdravý trávník to rozhodně nestačí. Je třeba i hnojit, zavlažovat, odstraňovat odumřelé části rostlin…
2. Aby tyl trávník kvalitní, musí mít také dostatek živin a to zejména dusíku a fosforu, pravidelné hnojení je tedy velmi vhodné. Většinou se provádí na jaře a na podzim. Na výběr je z nepřeberného množství speciálních hnojiv, ale stejně dobře poslouží i univerzální hnojivo zvané cererit.
3. Pokud nechcete, aby trávník v letních měsících usychal, neobejdete se bez zavlažování. Použít lze jak automatický rozstřikovač, tak zahradní hadici. Ideální doba pak pro osvěžení trávního porostu je brzo ráno nebo večer.
4. Vertikulace neboli prořezávání se provádí pomocí vertikulátoru, 2x ročně, obvykle na jaře a na podzim, vždy po sečení. Jedná se o odstranění odumřelých částí rostlin a nahromaděné plsti z mulčování.
5. Kromě prořezání vám jistě trávník bude vděčný i za provzdušení (aerifikaci). Trávní plocha se pomocí aerifikátoru (válec s plnými nebo dutými hroty) propíchá do hloubky cca 5-10 cm. Jelikož je ale aerifikátor poměrně drahá záležitost, s trochou námahy dosáhnete stejného výsledku i pomocí aerifikačních vidlí, které jsou podstatně levnější.