Mašinka Tomáš na baterie může přinést spoustu tvůrčí zábavy malým dětem a zároveň je šikovně směrovat k pozitivnímu vztahu k železnici. A proč mít pozitivní vztah ke kolejovým vozidlům, když je silniční a letecká doprava „údajně“ přepravou budoucnosti, zatímco železnice se krčí v ústraní, spousta tratí byla zrušena a preferuje se hlavně výstavba nových dálnic?

vlak na viaduktu

Vztah k přírodě – železniční doprava nezpůsobuje tolik exhalací jako automobily, většina hlavních tratí je elektrifikovaných a navíc lze za lokomotivu zapřáhnout tolik vagónů, které přepraví mnohem větší množství nákladu a osob, než automobily. Další věc jsou koleje – železniční trať vede obvykle mimo silniční koridor a pozorování krajiny vám učaruje mnohem více než na silnici. Nemusíte se také soustředit na řízení vozidla a v poklidu si užijete jízdu jako „spolujezdec“. Děti milují jízdu vlakem, zvláště tam, kde je dokáže oslovit okolní krajina plná lesů, luk, rybníků, vlak je jistý romantický prvek a měli bychom to dětem dát zřetelně najevo.

parní vlak

Hraní s vláčky – dětské hry s vláčky patří k nejoblíbenějším dodnes, podporují tvořivost, rozvíjí fantazii, kolejiště může mít podobu, jakou mu vtiskneme, funkční modely vláčků přináší dětem klid a pohodu. Pokud to v dětech budeme podporovat od věku batolat, pravděpodobně si pozitivní vzpomínky přenesou i do budoucnosti.

Bezpečnost – vlaková přeprava patří stále k nejbezpečnějším. Pokud si odmyslíme některé nehody na železnici, kde došlo k úmrtí jen ve výjimečných případech, stále jde o nejmenší počet obětí ve srovnání s automobily a letadly. Pravděpodobnost těžkého úrazu při cestování vlakem je velmi malá. Výhodou je také možnost zvednout se ze sedadla a jít se projít uličkou, což v autobusu v takovém rozsahu nelze, a při jízdě autem po dálnici zas nemůžete zastavit, kde se vám zachce.