Ložiska patří k základnímu vybavení mnoha strojů a zařízení, domácích spotřebičů, dopravních prostředků a dalších průmyslových výrobků. Mohli bychom říci, že je to jeden ze základních technických segmentů, potřebných pro chod současné civilizace. Bez ložisek si stěží dokážeme představit současný svět, kdyby neexistovaly, nemohli bychom ani jezdit v autech či autobusech, ani ve vlacích a dokonce ani na kole. Chodili bychom pěšky, letecký provoz by přestal existovat a svět by rázem měnil svou podobu k nepoznání. Výroba ložisek se odehrává ve strojírenských firmách, strojaři jednoduše popadnou válcovanou ocel, která je do firem dodávána jako polotovar z hutní výroby, a pak už se odehrává proces obráběná, jak jej známe ze soustruhů, frézek, vrtaček, hoblovek či brusek.
V předchozím textu jsme tu zmínili válcovanou ocel. Ta se ovšem nerodí na polích, nesbírá jako hrušky či brambory, ani se nedoluje z hlubin země, je to hutní výrobek, který musí někdo zhotovit, a právě hutě jsou tím základem, bez něhož by strojaři měli jen prázdné dílny, seděli by v koutě a neměli by do čeho píchnout. Kdyby hutní prvovýroba neexistovala, byli bychom všichni „nahraní“, tedy svět by se přestal vyvíjet známým směrem a octli bychom se všichni ve středověké epoše plné koní, dřevěných povozů, a dost možná i chatrčí.
Prakticky by přestaly existovat města, lidé by byli nuceni ručně obdělávat zemědělská políčka, neexistovala by auta a vše by se odehrávalo jako ve zpomaleném filmu. Ano, možná bychom se zbavili civilizačních neduhů, více bychom se hýbali a měli možná i více času na sebe, ale uznejte, že mít více času na sebe lze i při technickém rozvoji, jen kdyby lidé vzali rozum do hrsti a více spolupracovali, přestali válčit a řešit nesmyslné konflikty, které bohužel probíhají v podstatě všude – na pracovištích a dokonce i v některých rodinách.